• facebook

Laiptų karalius pataria

Kiekvieną kartą laiptus reikia pritaikyti erdvei, tad jų įrengimui nėra vieno bendro recepto, bet yra keletas praktinių patarimų, kad įsirengus būtų smagu ne tik į juos žiūrėti, bet ir jais žingsniuoti.

Nuo ko pradėti, renkantis laiptus

Dažnai žmonės nusiperka jau pastatytą namą ir nežino ar pakankamai palikta vietos laiptams, koks galėtų būti jų planas, išpildymas, kaina ir t.t. Visada siūlome pasikviesti specialistą apžiūrėti vietos, apmatuoti laiptų angos, įvertinti situaciją. Visada gausite vertingų patarimų, konsultaciją. Apmatavus suprojektuosime Jūsų laiptus, įvertinsime jų patogumą, paskaičiuosime laiptų kainą. Jei abiems pusėms viskas tiks, sudarysime sutartį ir pradėsime laiptų gamybą.

Kiek vietos užims laiptai

Didelė klaida ir problema, kad užsakovai nepalieka laiptams vietos arba laiptų erdvė būna per daug sumažinta. Laiptų aukštis atsispindi laiptų plote pirmame aukšte. Pvz. trijų metrų aukščio laiptams reikia maždaug 4 metrų ilgio tako. Ar jis bus susuktas U formos (2 metrai į priekį, 2 metrai atgal), ar susuktos V formos (1 metras ir 3 metras) – tako ilgis beveik nesiskiria. Negalima sumažinti ir laiptų angos dydžio. Taip atsitinka, kai šeimininkai viršuje didina kurį nors kambarį, sandėliuką, rūbinę ir taip sumažina angą – to daryti negalima. Todėl reikia pasitarti su specialistais, kurie padės išvengti visų šių klaidų.

Dažniausios laiptų klaidos

  1. Statybos metu pakoreguota laiptų vieta – po laiptų vietos apmatavimo pakeltos ar nuleistos lubos, pastorintos vidaus sienos, bet apie tai nepranešta laiptų gamintojui.
  2. Patiestos komunikacijos (šildymo kabeliai, vamzdžiai) toje vietoje, kur turėtų remtis laiptai.
  3. “Iš akies” suprojektuota 2 aukšto perdanga, nepaliekant pakankamai vietos laiptinei.
  4. Laiptai ir turėklai gaminami pas skirtingus gamintojus.

Ieškant geriausios kainos

Rekomenduojama rinktis laiptus „iš vienų rankų“ (visos laiptų dalys užsakomos vienoje įmonėje). Tai ypač svarbu, kai norima daryti laiptus iš kelių medžiagų (pvz.: nerūdijantis plienas, medis, stiklas, juodas metalas). Bandoma juos pirkti dalimis, manant, kad taip bus sutaupyta. Tokiu atveju reikia nebijoti bent jau pasiteirauti kainų ir didesnėse kompanijose. Nereikia galvoti, kad didelėse įmonėse viskas bus brangu.

Esame įsitikinę, kad darant laiptus lygiagrečiai skirtingose įmonėse jie kainuos labai panašiai. O kai yra išmėtomi laiptai į dalis – retai kada būna sudedama visa suma, kiek buvo išleista perkant atskirai dalimis. Perkant vienoje vietoje – kartais kaina būna lankstesnė, nei perkant atskirai, mažesnėmis dalimis, būna pritaikomos nuolaidos. Be to, vieni gamintojai visada vers kaltę kitiems dėl nekokybiškai atliktų darbų ir nenorės duoti garantijų.

Prie ko derinti laiptus namuose

Laiptų medžiagos ir laiptų stiliaus pasirinkimas prasideda nuo to, kad užsakovo klausiama: kokios bus grindys, durys, palangės. Jei atsako, kad durys bus plastikinės ar baltos, tada klausiama: „gal langai bus su medienos imitacija?“. Pageidautina „pririšti“ ir suderinti laiptus. Medienos spalva derinama prie grindų. Jei grindys keramikinių plytelių – kartais prie durų, palangių ar net medinių baldų. Jei grindys keramikinių plytelių, galima pritaikyti laiptų pakopoms panašią spalvą ir rezultatas būna puikus. Jei interjere yra tik plastikai – tada galima naudoti laiptams ir polimerinę dangą.

Kokią medieną pasirinkti laiptams

Dažniausiai renkamasi uosio ar ąžuolo laiptus. Pagal brinelio skalę uosio kietumas yra 39, nedaug nusileidžia kietumu ąžuolui – 42. Pavyzdžiui: pušies kietumas – 27. Iš pušies daroma žymiai rečiau: labai taupydami ar rečiau naudojamiems laiptams (labai greitai nusitrina briaunos, numetus kokį daiktą, jis įspaudžia duobutę). Lietuviai paprastai pušinių laiptų nedaro, tik išskirtinais atvejais.

Kokias medžiagas rinktis pakopoms, porankiui.

Namuose dažnai vaikštoma basomis ar su kojinėmis tad viduje geriausia pakopoms naudoti medį. Medis yra ir universalus: ant jo malonu vaikščioti: žiemą, vasarą. O jei vaikštoma ant metalinių pakopų ar granitinių laiptų – bus šalta. Porankį namo viduje taip pat rekomenduojame medinį, jis bus žymiai malonesnis bei šiltesnis rankai nei metalinis. Mediena gali būti naudojama bet kokia, bet dažniau pasirenkamas kietmedis.

Komunikacijos po laiptais

Būtina žinoti laiptų atramos tašką kuo anksčiau. Jei laiptai yra ant vienos sijos – atrama bus per centrą. Jei laiptai yra su sijomis dvejuose kraštuose – tai atramos taškai bus kraštuose. Todėl ir komunikacijos išdėliojimo poreikis yra kitoks. Dažnai klojant komunikacijas, nepaliekamos žymės, kur jos įrengtos. Vėliau sudėtinga jų ieškoti, nes šildymo vamzdeliai būna plastmasiniai ir juos rasti beveik neįmanoma. Žinant tikslią jų vietą, išvengsite komunikacijų pragręžimo.

Dažna klaida, kai laiptų dar nėra, bet pradedamos įrenginėti komunikacijos po jais apačioje. Negalima jų vietoje, pirmame aukšte vedžioti komunikacijų, kaip, pavyzdžiui: vandentiekio, elektros, šildymo vamzdžių.

Pakopos dydis ir aukštis

Labai svarbu išlaikyti gerą pakopos aukščio ir pločio santykį. Įprastai paliekamas 27-29 cm pakopos plotis. Per daug mažinti pakopos pločio negalima. Pavyzdžiui: suomiai, islandai daro 23-24 cm plotį. Klientui galima pateikti pavyzdį, kad būtų lengviau suprasti, kodėl nereiktų daryti mažesnio pločio. Vidutinis vyro bato dydis yra 42-44 (arba 27-29 dydis europietiškai, t.y. tikras pėdos dydis cm). Pakopos dalis, kuri pasislepia po kita pakopa (vadinamoji nosis) skaičiuojama papildomai, tad tokiu atveju visos pakopos dydis turėtų būti 28 cm. Tai yra optimalus dydis vyrui ir nereikėtų daryti mažesnio. Jei, pavyzdžiui, pakopos dydis daromos 23 cm ir pridedamos tuos pačius tris – gaunama 26 cm dydžio pakopa. Lipant žemyn tais papildomais trimis centimetrais negalima bus pasinaudoti ir pėdą turėsite dėti šonu, kad būtų patogu nulipti. Ar laiptų parametrai patogūs, visada suprasite lipdami žemyn.Architektūros teoretikas Ernstas Neufertas savo knygose teigė, kad tobulos pakopos santykis svyruoja tarp 25-33 cm pločio ir 15-18 cm aukščio. Lietuviai dažnai taupydami vieną ima maksimalų dydį (aukštį), o kitą minimalų plotį. Išlaikant šiuos parametrus, galima garantuoti, kad tokie laiptai pavyks.

Kada reikia pradėti montuoti laiptus?

Laiptus reiktų įrengti, kai dar nepadaryta apdaila (jei laiptai gaminami iš metalo, betono karkaso), nes įrengiant laiptus galima ją sugadinti. O pastačius laiptus – reikia atlikti sienų apdailą ar jos paskutinį sluoksnį, jei buvo pradėta prieš tai. Kadangi laiptai įrengiami vėliau – reikia iš anksto žinoti laiptų vietą. Dažnai savininkai nuklysta nuo projekto ir sukeičia, pavyzdžiui, lipimo puses, atsisako sandėliuko arba kaip tik jį daro, kur nebuvo numatytas. Tai pavojinga, nes yra didelė tikimybė „nugrybauti“.